Do czego służą te pokrętła w amortyzatorze… regulacja amortyzatora

Często spotykamy się z pytaniem jak działa regulacja w amortyzatorze i do czego służą te śrubki, jak je ustawiać. Sprawa jest dość prosta jednak są pewne zasady. Pokazujemy i objaśniamy.

Na rynku jest wiele amortyzatorów bardziej i mniej zaawansowanych, z regulacją i bez. My zajmiemy się tymi z regulacją.

Zaczniemy od amortyzatorów centralnych (tylnych).
W większości motocykli drogowych amortyzator centralny posiada tylko jedną regulację, jest ona usytuowana na dole amortyzatora i jest to regulacja odbicia tzw REBOUND często oznaczany jako REB czasami TEN. Regulacja ta może mieć postać pokrętła lub śrubki.

shock reb adjuster  rebound ten shock adjuster

Regulacja ta (REB) służy do ustawienia tłumienia odbicia czyli mówiąc prościej jak szybko rozpręża się amortyzator po ugięciu. Regulacja przebiega w dość intuicyjny sposób kręcąc w prawo (zgodnie z ruchem wskazówek zegara) zwiększamy tłumienie czyli spowalniamy, odkręcając przyspieszamy czyli zmniejszamy tłumienie. Regulacje te często „klikają” czyli możemy policzyć ile klików wkręciliśmy czy wykręciliśmy, jeśli nie klikają to liczymy obroty.
Pamiętaj! Ustawiamy zawsze od pozycji maksymalnie zamkniętej.
Kręcimy w prawo (zamykamy) do oporu (z wyczuciem) następnie odliczamy odkręcając. Jest to ogólnie przyjęta zasada, w każdych książkach czy manualach podana jest ilość klików lub obrotów liczona od maksymalnie zamkniętego.

Regulacja kompresji oznaczana jako COM mieści się w górnej części amortyzatora centralnego. W większości przypadków zlokalizowana jest przy zbiorniku z gazem. Ma ona postać pokrętła lub śrubki.

shock compression adjuster  compression adj showa motodiably

W bardziej zaawansowanych amortyzatorach jest jeszcze jedna regulacja kompresji tzw. High Speed Compression w skrócie HSC i ma ona najczęściej postać nakrętki na klucz oczkowy 14 lub 17mm. Wówczas małą śrubkę wewnętrzna regulacji kompresji określamy jako LSC (Low Speed Compression).

HSC shock compression motodiably  HSC compression WP shock

LSC odpowiada za ustawienie kompresji (tłumienia) czyli jak szybko amortyzator się ugina, analogicznie do REB skręcając w prawo (zamykając) zwiększamy kompresję czyli amortyzator będzie wchodził z większym oporem. Tu także najczęściej występują „kliki”.  LSC odpowiedzialny jest za górny zakres pracy amortyzatora. Jak sama nazwa wskazuje low speed compression – ugięcie amortyzatora przy wolnym ruchu. Uogólniając odpowiedzialny jest za pracę amortyzatora przy niedużych prędkościach i niedużym skoku (małe dziury i nierówności).

HSC również odpowiada za ustawianie kompresji jednak – analogicznie do nazwy (High Speed Compression) – przy dużych prędkościach i dużym ugięciu amortyzatora. Duże dziury na torze, belki, kłody najazdy na skoki, lądowania. W przypadku HSC nie ma „klików” liczymy obroty od pozycji maksymalnie zamkniętej. Krótko mówiąc jeśli motocykl po skoku za mocno nam schodzi na dół (dobija) możemy to skorygować tą regulacją.

Podsumowanie:

REB (rebound): – tłumienie odbicia – wychodzenia amortyzatora  kręcąc w prawo zwiększamy (z spowalniamy) tłumienie w lewo zmniejszamy (przyspieszamy)

LSC lub COM (low speed compression) – tłumienie kompresji – wchodzenia, ugięcia amortyzatora. Kręcimy w prawo zwiększamy w lewo zmniejszamy tłumienie.

HSC (high speed compression) – tłumienie kompresji przy dużym skoku amortyzatora. Kręcimy w prawo zwiększamy w lewo zmniejszamy tłumienie. Odpowiedzialny za duże nierówności przy dużej prędkości, skoki, większe przeszkody, lądowania.

W większości instrukcji dostarczanych wraz z motocyklem można znaleźć podstawowe ustawienia amortyzatora .