Od czego zależy sprawne działanie zawieszenia

Na prawidłową pracę zawieszenia i dobre prowadzenie motocykla ma wpływ wiele czynników. Od czego t zależy? Na co należy zwrócić uwagę przeczytasz w tym artykule.Sprawny amortyzator to nie wszystko, duża rolę odgrywa tu całokształt sprawności motocykla , a więc wszystkie jego podzespoły. podsumujmy to w punktach:

1. Ciśnienie w oponach

Powinno być odpowiednie do warunków jazdy i stylu, czy to enduro czy MX zawsze sprawdzamy. Dla MX oscylujemy w granicach 1 bar w enduro jest różnie, schodzimy często poniżej 0.8 bar no chyba, że mamy mousy czy tubliss system. Zbyt duże ciśnienie w oponach powoduje brak należytej przyczepności.

2. Łożyska w kołach i elementów wahacza

Ich sprawność wpływa bardzo mocno na pracę zawieszenia, wszystkie osie obrotu wahacza czy tzw. łącznika wahacza muszą być sprawne i dobrze nasmarowane. Każdy opór na każdym łożysku się sumuje w konsekwencji czego amortyzator przy każdym ruchu musi zmagać się z tymi oporami i nie jest przy tym wydajny. Często spotykamy się z zatartymi łożyskami w dolnej części łącznika wahacza lub na samej osi obrotu wahacza, warto więc je dobrze sprawdzić i nasmarować zanim zrzuci się winę na źle pracujący amortyzator.

3. Dobrze zamontowane przednie koło

Najczęstszy błąd z jakim się spotykamy, wynikający prawdopodobnie z niewiedzy, jest źle zamontowane przednie koło. Błąd ten polega nieliniowym dokręceniem amortyzatorów względem siebie na ośce, co powoduje przycinanie się zawieszenia oraz szybsze zużycie elementów ciernych (tulejek ślizgowych). W każdej serwisówce jest dokładnie opisane, jak prawidłowo zamontować i dokręcić przednie koło oraz lagi do ośki. Zrobimy z tego w przyszłości mały tutorial. W skrócie możemy to opisać tak:
– dokładnie czyścimy ośkę oraz otwory w lagach, ośka powinna swobodnie przez nie przechodzić
– zakładamy koło i ośkę – musi ładnie wejść bez większych problemów
– dokręcamy ośkę śrubą kontrującą na jej końcu do oporu, następnie zaciskamy stopę amortyzatora dwoma śrubkami odpowiednim momentem
– zrzucamy motocykl ze stojaka wciskamy przedni hamulec i uginamy go najmocniej jak się da. W tym momencie druga laga, która nie jest jeszcze dokręcona ustawia się optymalnie i równolegle do drugiej, teraz mamy pewność, że jest we właściwej pozycji na ośce i możemy dokręcić śruby w drugiej stopie

4. Dokręcanie półek odpowiednim momentem

Ten etap jest bardzo ważny. Przy montażu przednich amortyzatorów musimy odpowiednio dokręcić je w półkach odpowiednim momentem, przeważnie jest to około 20Nm (zawsze sprawdź to w serwisówce dla swojego  motocykla). Jest to o tyle ważne, że przy zbyt mocnym dokręceniu ściskamy za mocno aluminiowe rury powodując ich deformację a następnie przycinanie się wewnętrznej goleni podczas pracy – dotyczy to modeli UPSIDE DOWN.

5. Główka ramy

Główka ramy odpowiednio musi być dokręcona. Zbyt luźna może powodować zbyt łatwe wchodzenie motocykla w tzw. head shake czy też shimmy. Zbyt ciasno dokręcona główka daje dyskomfort w prowadzeniu, kierownica ma tendencję do blokowania się, łożyska szybciej się zużywają.